Garniže sú dnes veľmi dostupnou záležitosťou, pretože je možné vidieť ich v takmer akomkoľvek interiéri. Majú hneď niekoľko funkcií. Tak napríklad môžu podporiť vzhľad vášho interiéru a dodať mu šmrnc. Ďalej potom môžu zamedziť nechceným pohľadom do vašich miestností, najmä ak bývate na prízemí a nemáte žalúzie. Tí, ktorí nemôžu spať, kým nemajú dostatočnú tmu, ocenia aj to, že závesy na garnižach zavesené zatemnia miestnosť.
Veľa farieb
K dispozícii je na výber z celého množstva materiálov. Drevo ako také sa totiž používa z niekoľkých stromov. Druh dreva môže určiť životnosť, nosnosť alebo odolnosť garniže. Takže je potrebné tomuto venovať pozornosť. Medzi najobľúbenejšie a najpevnejšie garniže patria tie z duba, buka, mahagónu či borovice. Každá z týchto garniží môže mať o niečo inú farbu a tiež rôzne koncovky. Pokiaľ chcete ozdobné, môžete si kúpiť ozdobné. Ak je vaším cieľom nenápadnosť, zvoľte jednoduché koncovky.
Prírodný materiál
Ochrancovia prírody a životného prostredia volia drevené garniže skrátka preto, že sa jedná o prírodný materiál. To napríklad plastové alebo kovové rozhodne nie sú a na ich spracovanie je potrebné využitie väčšieho množstva energií a vody. Drevené závesy sa hodia do každého interiéru, ktorý je tvorený prírodnými prvkami. Doplniť by ste ho mali závesy a záclony z prírodných materiálov, ako je napríklad ľan, bavlna alebo hodváb.
Hrúbka garniže
Je lepšie zvoliť hrubšie tyče ako tie tenké, a to napriek tomu, ako môžu tie tenké vyzerať elegantnejšie. Príliš tenká tyč sa totiž môže ľahko zlomiť – či už pod ťarchou závesov alebo pri zaťahaní za ne. To môže byť nebezpečné pre vaše deti alebo domácich miláčikov. Záclony na veľmi širokých oknách by mali byť hrubé dokonca aj cez 7 cm v priemere! To znamená, že aj samotná tyč bude pomerne ťažká, ale zároveň stabilná.
Nebezpečenstvo tenších tyčí
Tenšie a ľahšie tyče môžu byť síce vzhľadovo prívetivejšie, ale môžu sa pod ťarchou prevesiť alebo rovno prasknúť. Kombinujeme ich teda len s ľahkými záclonami a závesmi.