Kompost neznamená len zápach rozpadajúceho sa bioodpadu, dážďovky a nevzhľadnú masu. Naopak s vhodnou nádobou môžete kompostovať aj v byte, bez zápachu a bez porušenia hygieny. Vytvorený humus následne môžete použiť ako hnojivo k izbovým rastlinám, odvďačí sa vám bujným kvetenstvom.
Ako si vyrobiť vlastnú?
Potrebovať budete dve plastové nádoby s vekom. Do veka menšej z nich vyvŕtajte niekoľko dier rovnomerne rozmiestnených od seba, ktoré umožnia cirkuláciu vzduchu. Tá je pre kompostovanie nevyhnutná. Diery vyvŕtajte aj do dna nádoby. Týmito dierami bude odtekať tekutina, ktorú môžete použiť na zalievanie kvetov. Menšiu nádobu potom umiestnite dovnútra tej väčšej.
Naplňte menšiu nádobu niekoľkými centimetrami
zeminy, prikryte savým materiálom (napríklad starými novinami alebo pilinami), pridajte dážďovky kalifornské a navrch už môžete sypať bioodpad. Nezabudnite zakaždým preložiť odpad novinami a kompostér uzavrieť. Raz za pár mesiacov kompostér vyčistite, aby tu nevznikali plesne alebo nezačal zapáchať. Až sa v zemine všetok odpad rozloží, môžete ju použiť na sadenie kvetov.
Čo môžeme kompostovať a čo nie
Výhody domáceho kompostéra sú jeho jednoduché používanie, takmer žiadny zápach a zužitkovanie odpadu, ktorý by inak skončil v smetiaku. Do humusu môžete niektoré rastliny rovno sadiť, prípadne ho stačí zmiešať s normálnou zeminou. Kompostér bude fungovať bez ohľadu na teplotu a ročné obdobie. Samozrejme ale dovnútra nemôžeme vyhodiť všetko, čo v dome nájdeme.
Do kompostéra patria rastlinné zvyšky z kuchyne, listy izbových kvetov (nesmú byť napadnuté škodcami), použité čajové vrecká, vymyté vaječné škrupiny alebo tiež podstielka od škrečkov a iných bylinožravých maznáčikov. Naopak do neho nesmú zvyšky mäsa a kostí, prepálený olej, chemicky ošetrený materiál (napríklad lakované triesky), ohorky z cigariet, popol, voskovaný papier, mačacie alebo psie exkrementy, mačkolit, žuvačky alebo akýkoľvek nerozložiteľný materiál.