V dnešnom svete sa všetko neustále zdražuje. Neustále sa zdražujú hlavne potraviny. Určite ste v poslednom čase zaregistrovali takzvanú „kauzu maslo“, kedy sa neustále riešilo, že ceny masla sú až neľudsky vysoké. Samozrejme maslo nie je jedinou potravinou, pri ktorej sa zvýšila cena. Okrem toho sa zvýšila cena aj pri vajíčkach, preto sa mnoho ľudí rozhodlo, že si kúpia sliepky. A keď už budú mať sliepky, prečo si tiež nekúpiť jarabice alebo rovno morky? Lenže napríklad morky nepotrebujú málo. Domáci chov môže byť značne problematický, rovnako ako napríklad domáci chov perličiek.
Konkrétne morky sa však chovajú hlavne vďaka ich mäsu. Predsa len morčacie mäso má veľmi nízky obsah tuku, ale za to má obrovské množstvo bielkovín a živín. Najviac morky chovajú tí, ktorí majú problém s nadváhou a ktorí sa potrebujú stravovať takými potravinami, ktoré v sebe ten nízky obsah tuku skutočne majú.
Avšak zvyšujúce sa množstvo ľudí, ktorí trpia obezitou, nie je jediný dôvod, prečo sa morky začínajú správať vo veľkom. Sú to navyše tie najväčšie druhy domestikovanej hydiny.
Morky a ich história
Možno si hovoríte, odkiaľ sa vlastne morky vzali. Morky pochádzajú z amerického kontinentu, chovali ich hlavne Indiáni, ale iba pre okrasu. Až neskôr sa stali morky úžitkovou hydinou. Zaujímavosťou je, že morky boli v minulosti chované ako náhradné matky, ktoré mali vysedieť vajíčka a následne aj odchovať prípadné mláďatá inej hydiny.
Chov moriek
Morky sa radia medzi čistokrvné plemená domestikovanej hydiny, preto im treba pripraviť dobrý výbeh, ktorý by mal byť hlavne veľký – priestor je pre morky dôležitý – a tiež by mal byť trávnatý, čo zaručuje dobrú pastvu.
Nesmiete zabudnúť ani na zázemie, ktoré morky potrebujú. Potrebujú mať miesto, kde budú môcť stráviť noc, kde sa budú môcť schovať vtedy, keď nebude priať počasie. Také zázemie je najlepšie zaobstarať hlavne v podobe kurníkov, ale tiež nájdete na trhu kurníky, ktoré sú navrhnuté presne pre morky.