Každá domácnosť by mala byť určite útulná a príjemná. Veľakrát sa o tento pocit postarajú doplnky, ale často chýbajú domácnostiam niečo živé. Ľudia si preto kupujú kvety. Ak ste však záhradník-amatér, nie ste si istí, či sú pre vás kvety tou najlepšou voľbou, veď nestojíte o uhynutej rastliny. Našťastie pre vás ale existujú vždyzelené rastliny, ktoré nevyžadujú skoro žiadnu starostlivosť. Tie sú pre vašu domácnosť záchranou – zútulnia ju, spríjemnia.
Pokiaľ naozaj patríte k záhradníkom amatérom, potom by ste nemali siahať po kvitnúcich rastlinách, pretože o každú sa musíte starať inak. Najzložitejšie sú asi exotické druhy izbových rastlín, ku ktorým patrí veľmi zaujímavá strelícia, alebo napríklad orchidey – aj o ne sa treba starať inak, než o ostatné kvety.
Vždyzelené rastliny však majú jednu veľkú výhodu, a síce môže sa o ne starať úplne ktokoľvek. Poďme si povedať, ako sa o ne starať.
Kedy sa rastliny zalievajú?
Tieto rastliny si žijú väčšinou svojim vlastným životom, teda ich stačí zalievať tak raz do týždňa – ak zabudnete a zalejete ich raz za desať dní, obvykle sa nič nestane. Treba ich však kropiť. Nemusíte ich kropiť v pravidelných intervaloch, skrátka keď si spomeniete. Je to preto, že na vždyzelené rastliny väčšinou padá výrazne prach, a to nevyzerá práve dvakrát pekne.
Presádzanie platí ako pri bežných kvetoch, a síce zhruba raz za tri až štyri roky. Miesto im nevadí žiadne – milujú polotieň, ale samozrejme pretrpia aj sedenie na okennom parapete alebo v tmavom rohu miestnosti.
Aké druhy sa k stálezeleným rastlinám radia?
Poďme si teraz spomenúť, aké druhy sa radia k stálezeleným rastlinám. Mnoho ľudí si myslí, že aj kaktus do tejto kategórie patrí, ale bohužiaľ – aj na kaktuse rastú kvety. Do tejto kategórie sa radí napríklad obľúbený dracen, ktorý vydrží niekoľko desiatok rokov. Tiež zamioculcas, ktorý je asi najvhodnejší, pretože nepotrebuje k svojmu životu naozaj nič. Má lesklé lístky a pomerne rýchlo rastie. K týmto rastlinám sa radí aj monstera, čo je kvetina, ktorú nájdeme aj v rezanej podobe.