Izbové rastliny sú neoddeliteľnou súčasťou našich domácností. Zatiaľ čo niekto vsádza na vždyzelené rastliny, o ktoré nie je ťažké sa starať, iní sú skúsení pestovatelia trúfajúc si na náročnejšie druhy. V oboch prípadoch sa môže stať, že dôjde k žltnutiu listov. Dochádza k tomu väčšinou u prvých spomínaných čiže vždyzelených rastlín, ktorí týmto vyjadrujú svoj nesúhlas. Lenže s čím? Čo je zle počas pestovania?
Žlté listy značia preliatie
Tým najčastejším dôvodom žltých listov je preliatie. Každá rastlina, ktorá má vody doslova až „po krk“ začne svoj nesúhlas s množstvom vody vyjadrovať takto. Pokiaľ pestovatelia signál nezachytia a budú ďalej pokračovať v tomto duchu, dôjde to k jednému bodu – k uhynutiu rastliny.
Pokiaľ je preliatie váš problém, pred ďalším zaliatím kvety sa presvedčte, či je substrát už suchý. Ak nie, nechajte zalievanie na inokedy.
Sfarbenie listov môže svedčiť aj o opaku
Aj keď nad tým rozum stojí, rastlina môže týmto štýlom vyjadrovať aj opak čiže to, že ich nezaliata. Zatiaľ čo dieťa pri smäde začne plakať, rastlina a jej listy začnú žltnúť. Pokiaľ stojí za žltnutím práve nezaliatie, listy je možné navyše veľmi ľahko odtrhnúť. Týmto si budete problémom úplne istí.
Nezalití sa vyrieši veľmi ľahko, a to tým, že rastlinu skrátka zalejete. Nezabúdajte tiež na pravidelné kropenie, ktoré milujú predovšetkým izbové rastliny s veľkými listami.
Počúvajte svoje izbovky
Žlté listy však nie sú jediné prejavy, ktorými rastlina vyjadruje svoj nesúhlas. Izbové rastliny vedia „hovoriť“ aj inak. Nedostatok či nesúhlas s pestovaním a údržbou prejavujú napríklad tým, že konce listov schnú, vyskytnúť sa na nich môžu aj fľaky svedčiace aj nejakej hube, plesni alebo inej podobnej chorobe. Preto neberte svoje izbovky ako samozrejmosť a naopak ich vnímajte a počúvajte ich.