Ako odstrániť silikón ľahko a rýchlo

Silikón je jedným zo spoločníkov pri najrôznejších renováciách alebo rekonštrukciách. Svoje miesto má v každej dielni a neraz je jeho pomoc potrebná. Po ruke ho oceňujú mať ako remeselníci, tak iní. Avšak každý, kto s ním nejakým spôsobom pracoval, iste rád konštatuje, že silikón sa práve ľahko neodstraňuje z plochy, na ktorú už bol jedného dňa nanesený. Máme pre vás pár tipov, ako sa aj tohto spoľahlivého lepidla zbaviť z nejednej plochy.

Na čo používame silikón

Tubu plnú silikónu väčšinou popadáme do rúk vo chvíli, keď potrebujeme utesniť hrany vaní, umývadla alebo sprchového kúta. Má skrátka zabraňovať vode v zatekaní tam, kam sa dostať nemá. Veľa vecí však možno pomocou silikou prilepiť.

Rovnako ako každé iné lepidlo, aj silikón ale jedného dňa stráca svoju pevnosť. A väčšinou v tomto prípade sa pýtate, ako ho z danej plochy odstrániť, aby ste ho vzápätí mohli naniesť na dané miesto znova. Takže, ako na to?

Ide to aj manuálne

Ako odstrániť silikón? Nemusíte nutne popadať chemikálie, ktoré silikón doslova vyžerú. Odstrániť ho možno aj manuálne, stačí mať po ruke špeciálnu škrabku na silikón, ktorá je dostupná na kúpu prakticky vo všetkých hobby marketoch. Jej veľkosť si vyberte sami podľa toho, aká veľká je plocha so silikónom, ktorú chcete ošetriť.

Pri zoškrabovaní silikónu pomocou špeciálnej stierky si však dajte na niekoľko vecí pozor. Buďte opatrní hlavne pri zoškrabávaní silikónu priamo z vane alebo obkladov, nech ich nezničíte alebo dlažbu nezlomíte.

Nakoniec nastupuje chémia

Silikón by sa mal správne odstrániť najskôr manuálne pomocou onej škrabky, potom by sa vaša pozornosť predsa len mala uchýliť k chémii. Aj po odstránení silikónu totiž na dlažbe zostane drobná vrstva, ktorá často nechce ísť dole. Preto zoberte odstraňovač silikónu, čo je špeciálny prostriedok určený iba na toto použitie.