Ako prať, sušiť aj žehliť záclony?

Prekrásne záclony treba dobre udržiavať. Ako sa vyznať v symboloch od výrobcu, a ako si zaistiť, aby vaše záclony vyzerali po mnoho rokov krásne a reprezentatívne?

Ako často sa záclony perú

V bežných domácnostiach sa záclony perú dvakrát ročne. Ak ste v domácnosti, kde sa vyskytuje alergik, mali by ste záclony zgarniže sňať aspoň raz za mesiac. V kuchyni je potrebné prať záclony častejšie, samozrejme aj v miestnostiach, kde sú kachle, alebo kde sa fajčia.

Pracie symboly

Každý textilný výrobok je opatrený sériou pracích symbolov. Tými je veľmi nutné sa riadiť. Vysvetlenie významu symbolov nájdete u výrobcu, prípadne priamo na predajni. Väčšinou je na záclonách uvedené, že sa nesmie bieliť. Želiaca teplota by mala byť najnižšia, to znamená okolo 100 stupňov Celzia. Záclony sa nesmú čistiť chemicky. Niektoré textílie je možné prať v práčke, použite ale prací vak.

Ako sušiť záclony

Záclony preschnú veľmi rýchlo. Pokiaľ ich po vypraní namáčate v roztoku so škrobom, je vhodné ich potom nechať chvíľu vo vani alebo nad lavórom odkvapkať, aby z nich zmizla prebytočná vlhkosť. Následne môžete záclony zavesiť priamo na okná, alebo ich ešte vysušiť na bielizňovej šnúre, odkiaľ ich zložíte a budete ešte žehliť.

Pozor na použitie aviváže

Ste zvyknutí používať aviváž? Možno by ste to mali prehodnotiť. Textílie, pri ktorých sa použilo zmäkčovadlo alebo aviváž, sa totiž nikdy nesmie ocitnúť v sušičke bielizne. Zanáša sa tak jemné filtre a spotrebič sa ničí. U záclon je použitie aviváže tiež zakázané. Jemné textílie skrátka nepotrebujú, aby sa ich štruktúra akokoľvek chemicky menila. Mohlo by dôjsť k ich nenávratnému poškodeniu.

Stručné zhrnutie

Záclony by sme vždy mali prať na jemný prací program, otáčky sa snažte znížiť na minimum. Počas pracieho procesu dodržujte pokyny uvedené na výrobku. Vešať na okno môžete aj jemne vlhké záclony, preschnú veľmi rýchlo.

Snažte sa, aby vaše jemné textílie mali tú najlepšiu starostlivosť.