Ste doma často sami a chcete mať nejakého spoločníka, s ktorým si dokonca budete môcť aj porozprávať? Nemusíte si hľadať spolubývajúceho v podobe človeka, môžete si domov priniesť papagája, ktorého hravo naučíte hovoriť. Aj keď by ste svojho papagája hovoriť nenaučili, rovnako to bude skvelý pomocník, ktorý nevyžaduje toľko starostlivosti ako napríklad mačka alebo pes. Ponúka sa však otázka, aký papagáj je vhodný alebo ideálne.
Naším favoritom je jednoznačne papagáj kakariki, ktorý je veľmi krásny a milý spoločník. Jeho hlavnou prednosťou je to, že starostlivosť o neho je úplne nenáročná. Okrem iného je to veľmi zvedavý papagáj, ktorý je zároveň veľmi priateľský.
O papagájoch kakariki
Ak sa rozhodnete pre tento druh papagája, určite vás bude zaujímať, ako sa odlišuje samička od samčeka. Napríklad samčekovia sú krapet väčšie, majú väčšiu predovšetkým oči a tiež zobák. V porovnaní so samičkami majú trochu iný tvar hlavy, samčekovia majú hlavu viac hranatú.
Papagáj zvaný kakariki sa dožíva až pätnástich rokov. Jeho dĺžka života sa však odvíja od toho, v akých podmienkach žije, aká je mu dávaná starostlivosť a čo tvorí jeho stravu.
Ako papagája kakariki správať
Papagáj kakariki nie je náročný, ako už bolo spomenuté. K svojmu spokojnému životu potrebuje predovšetkým dostatočne veľkú voliéru, ktorá by mala byť hlavne dostatočne široká. Čo sa týka kŕmenia, jeho strava sa nelíši od stravy iných papagájov. Ideálne sú špeciálne zmesi pre papagáje, ktoré však neobsahujú tučné semienka, ako sú slnečnicové alebo konopné semienka. Ideálne je strava plná ovsa, prosa alebo pšenice.
Stravu môžete spestriť aj celým radom ovocia. Obľúbené je najmä jablko, tiež kiwi alebo mandarínky či pomaranče. Zo zeleniny možno vypichnúť mrkva.
Aby sa papagájovi kakariki darilo, odporúčame mu sem tam dopriať aj kúpeľ. Tento druh papagája vodu úplne miluje!