S cvičením psieho štvornohého maznáčika sa musí začať čo najskôr. Všetci odborníci sa zhodujú, že príslovie, ktoré hovorí, že starého psa novým kúskom nenaučíš, je pravda. Preto s výcvikom psíka začínajte už v ranom veku, nech z neho nevyrastie neposedný, ktorý bude nielen vám ako svojim majiteľom hrať na nervy. Do samotného výcviku buď môžete investovať, alebo sa ho môžete ujať sami. Je to len na vás, pre akú možnosť sa rozhodnete. Keďže svojho psíka poznáte najlepšie vy sami, odporúčame ho trénovať na vlastnú päsť, a to konkrétne vonku na prechádzkach, kde bude minimálne množstvo vecí, ktoré ho môžu rozptýliť.
Samozrejme venčenie alebo nežvýkání nábytku ho musíte naučiť sami doma. To je skrátka vec, ktorú ho vonku nenaučíte. Ostatní sa však vonku na prechádzke naučiť môže. Myslíme tým napríklad povely „sadni“ či „ľahni“, ale tiež ho možno vonku naučiť povele „k nohe“. Rovnako tak sa len na prechádzke naučí tomu, aby vám chodil pri nohe a netoulal sa v okolí päťdesiatich metrov.
Ak sa svojho psíka rozhodnete trénovať vonku, nesmiete zabudnúť na niekoľko vecí. Poradíme, čo so sebou.
Bez vodítka to nepôjde
Obojok je niečo nepostrádateľného, rovnako tak je nepostrádateľné vodítko, bez ktorého sa nezaobídete najmä vonku na prechádzkach. Pre výcvik sa odporúča vlastniť také vodidlo, ktoré nie je veľmi dlhé. Malo by byť dlhé asi ako ruka majiteľa psíka. Psík nesmie mať pri výcviku vonku veľkú voľnosť, v opačnom prípade by mohol začať „vystrájať“.
Pamlskovník vždy so sebou!
Na prechádzkach tiež nesmiete postrádať pamlskovník. Jedná sa o taštičku cez rameno, ktorá v sebe ukrýva hromadu, hromadu maškŕt, ktorými svojho psíka obdarujete, keď bude hodný, keď sa mu podarí nejaký povel či keď vás poslúchne a zostane pokojný v situácii, keď okolo neho prechádza iný psie spoločník. Pamlskovník oceníte aj na dlhých výletoch či pri cestovaní so psom.