Žihľavka je nepríjemné kožné ochorenie, ktoré sa na tele objavuje v podobe svrbivé vyrážky. Tú možno definovať ako púčiky. Na vine vzniku problému býva alergická reakcia, ktorú vyvolajú nie typické jarné alergény, ale skôr potraviny, bodnutie hmyzom alebo určité lieky. Bolo by však mylné sa domnievať, že iba alergie sú dôvodom vzniku svrbiaceho zoskupení púčikov na pokožke.
Kde sa vzala, tu sa vzala žihľavka
Už dlhé roky je žihľavka veľmi často zamieňaná so stavom, kedy človeka požahá žihľava. Rovnomenná bylinka však nespôsobuje ochorenie, ktoré nás kvôli svojmu neuveriteľnému svrbenie vedia poriadne potrápiť. Iba menom sa choroba inšpirovala od inak veľmi liečivé byliny. Meno prevzala práve kvôli oným podobným príznakom, ktoré ich spájajú.
Kým popŕhlenie od žihľavy je väčšinou vedomé, žihľavka sa veľakrát ukáže úplne neohlásene a núti nás premýšľať nad tým, čo zlé sme asi zjedli. Podľa posledných prieskumov ňou trpí až tretina populácie, respektíve až tretinu populácie aspoň raz v živote stretne. Terčom sú predovšetkým ženy, ktoré podľa štatistík bývajú postihnuté až dvakrát častejšie ako páni.
Stop škrabanie
Keď človeka postihne žihľavka, nemá tendenciu sa iba škriabať. Ruka v ruke s kožným ochorením idú aj ďalšie zdravotné problémy, ku ktorým patrí napríklad:
- astma
- atopický ekzém
- bolesť kĺbov
- dýchavičnosť
Samotnú žihľavku spoznáte vďaka jej púčikom, ktoré sú často červeno alebo bielo sfarbené. Svrbiace plocha vyskytujúce sa okolo nich býva začervenaná, z diaľky sa môže zdať, že tvoria spoločne s jednotlivými púčiky mapu. Ovšem neoplatí sa je škriabať, ako to robíme vo chvíli, keď si zakúpime stieracie mapu celého sveta. Škrabanie totiž v tomto prípade vedie iba k rozmnoženiu vyrážky, prípadne k zaneseniu zápalu do kože.