Izbové rastliny sa stali súčasťou našich domovov rovnako ako okná alebo dvere. Ak doma nemáme izbové rastliny, náš dom je doslova neobývaný a neútulný. Preto by sme sa mali zamyslieť nad kúpou nejakých takých živých doplnkov, aj keď sa o ne možno nevieme tak dobre starať, ako by sme si predstavovali. Od toho tu je však tento článok a tiež hromada ďalších článkov na internete, ktoré pomôžu aj tým najväčším amatérom so starostlivosťou o izbové rastliny.
Nič nie je ťažkého na pestovanie rastlín, ak si však kúpite také, ktoré nevyžadujú skoro žiadnu starostlivosť, pretože si žijú takzvaným svojím vlastným životom. Existuje hneď niekoľko druhov – napríklad dracena alebo napríklad Zamioculcas prezývaný Zaziky. Samozrejme ich je oveľa viac.
Práve také kvety sú pre začiatočníkov úplne ideálne, pretože sa na nich skrátka naučí, ako sa o rastliny starať. Rozhodne by sme nemali ísť ihneď zo začiatku do nejakých orchideí, pretože predsa len orchidey sú trochu iné typy kvetín – iné sú v tom, že vyžadujú veľkú starostlivosť.
Poďme si však povedať, aké kvety sa môžu kropiť a aké nie. Kropenie je totiž súčasťou bežnej starostlivosti o izbové rastliny.
Môžu sa kropiť kvitnúce rastliny?
Ak by sme sa mali zaoberať kvitnúcimi rastlinami, potom by sme rozhodne pri kropenie mali dávať pozor na to, aby sme nepokropili náhodou kvety ako takej. Síce je dosť možné, že sa na ne bude usadzovať prach, ale bohužiaľ kvety pod ťarchou vody vädnú a hnijú, pozri napríklad ruže – tie veľmi rýchlo aj pod jednou kvapkou vody začnú zahnívať a už je nič nezachráni. Preto by sa mali kvitnúce kvety kropiť len na ich listoch – teda hlavne, čo sa týka orchideí a podobných kvetín.
Môžem kropiť vždyzelené rastliny?
Ak by sme sa mali zaujímať o stále zelené rastliny, potom by sme mali byť v pokoji. Vždyzelené rastliny sa už z pravidla radí k tým, o ktorých sa nejako extra starať nemusíme, pretože si žijú svojím vlastným životom. Čo sa týka kropenie, tak môžeme byť opäť v pokoji, pretože im nijako kropením neuškodíte – naopak im prospejete.