Podarená dvojka: Zhyb a odporová guma

Posilňovanie s vlastnou váhou je síce na vzostupe, ale nie je na škodu, keď si prizvete na pomoc niektorú z mnohých dostupných pomôcok, aby ste urýchlili progres a dosiahli cieľ. Vziať si pri nácviku zhybu odporovú gumu nie je hanba. Naopak.

Odporová guma

Ide o základnú pomôcku. Je skladná, ľahká, mäkká, poddajná a jej použitie je síce smiešne jednoduché, ale zároveň univerzálne a pomáha ako pri rutinnom posilňovaní, tak pri snahe posunúť sa k ťažším cvikom. Pohrajte sa s mierou elasticity, šírkou a odporom. Cena sa pohybuje rádovo sto korún, je nenáročná na priestor a vhodná na cesty.

Odporová guma je obľúbená predovšetkým u žien, ktoré ju hojne využívajú na posilňovanie paží, stehien a lýtok. Jej pole pôsobnosti je ale oveľa širšie a na zvládnutie zhybu, keď nemáte dostatok sily alebo sa potrebujete sústrediť na správnu techniku, zatínanie chrbta a správne dýchanie, je skvelým pomocníkom.

Hore s podporou

Netreba sa hanbiť, keď nezvládnete ani jedno “čisté” pritiahnutie k hrazde. Omnoho lepším variantom je nechať poradiť a použiť odporovú gumu. Zlá technika totiž vytvára chybné návyky pre ďalšie cviky, privoláva bolesti a môže byť príčinou vážnych zranení ako sú natrhnuté svaly.

Na farbe záleží

Odtieň odporovej gumy si nevyberajte podľa preferencií jednotlivých farieb, ale podľa odporu, ktorý na zvládnutie zhybu potrebujete. Fyzicky zdatný muž, ktorý potrebuje len jemnú podporu nutnú na doladenie techniky, volí fialovú alebo zelenú. Žena snívajúca aspoň o jednom zhybe siahne po tmavo modrej.

Ako na to?

Pod hrazdu umiestnite stupienok, aby ste sa mohli pohodlne zavesiť do gumy. Prevlečte kolená alebo stiahnite gumu dole chodidlom, chyťte sa a nechajte sa silou odporu vyviezť hore. Pokiaľ je to pre vás príliš ľahké, zvolili ste zlý variant gumy. Hlavná je totiž vždy ľudská sila, ide len o podporu v neistote a miernu pomoc, aby ste sa mohli sústrediť na technicky správne prevedenie.