Chcete byť na večierku zaručene originálny? Môžete vyskúšať líčenie, aké uplatňovala slávna egyptská kráľovná Kleopatra. Nešlo pritom len o skrášľovanie, líčenie malo napríklad v starovekom Egypte svoj význam a zmysel, a to dokonca nielen praktický, ale aj duchovné.
Čierne linky mohli spôsobiť otravu
V dobách starovekej egyptskej ríše nebolo tiež líčenie len výsadou žien, oči si maľovali aj muži. Na očné linky používala Kleopatra aj jej súčasníci a súčasníci zmes galenitu sa sadzami. Touto zmesou si linkovali oči veľmi výrazne. Získané čerň bola skutočne veľmi intenzívna, avšak mala tiež svoju tienistú stránku. Sadze totiž bohužiaľ obsahujú nezanedbateľné množstvo olova, a preto sú jedovaté. Kto sa líčil často a intenzívne, koledoval si preto o chronickú otravu olovom. Dnes, keď sú ceruzky na očné linky testované na zdravotnú nezávadnosť, a čokoľvek škodlivého sa nemôže dostať do predaja, máme veľké šťastie. A ako vlastne linky po egyptsky vyzerali? Masívne ohraničovali okraj spodného aj horného očného viečka, navyše sa od vonkajšieho kútika ťahali až k spánkom. Silná čierna linka kopírovala aj obočie a tiež sa často tiahla až na spánky.
Červené pery aj prifarbené vlasy
Ovšem tým líčenie očí nekončilo. Na ploche horného viečka sa roztieral malachit, čo je vlastne uhličitan meďnatý, ktorý tvoril výrazne zelenú farbu. Okrem parády ľudia verili tomu, že im líčenie napríklad čiernymi linkami zabezpečí ochranu pred bohmi, ktorých hnevu sa báli. Všetko malo tiež praktickú stránku veci, pretože líčenie zaistilo ochranu pred zvíreným prachom a pieskom, ktorého bola v egyptských púšťach kopa. Stranou nezostávali ani pery, ktoré si Egypťanky maľovali červeným okrom rozpusteným v tuku. Zažili tým veľmi príjemného a pritom výrazného odtieňa. Krieda s olejom poslúžila vo chvíli, keď sa dáma chcela odlíčiť. Korunou všetkého bola hriva vlasov, ktorej přibarvovaly prírodné henou – ostatne túto farbu dobre poznáte aj dnes.