Pri aktuálnom neustálom zdražovanie nie je divu, že sa ľudia rozhodujú si svoje ovocie a zeleninu pestovať. Ak však bývate v byte a nemáte k dispozícii svoju vlastnú záhradku alebo balkón, na ktorom by mali vaše plodiny dostatok slniečka, potom nezúfajte, pretože aj v tomto prípade sa môžete radovať z dobrej odrody vašich domácich jahôd alebo citróna. Všetko totiž začína pestovaním v kelímku. Po rozrostení rastliny potom len presadíte do takého kvetináča, ktorý sa vám zmestí na okenný parapet, a máte vyhrané.
Ako podklad si teda zo začiatku dajte téglik. Do neho vložte odrezané dno druhého téglika, v ktorom ste urobili pomocou špáradla dierky. To preto, aby vaše rastlina mala kam dýchať a postupne zapúšťať korene. Nasypte do téglika vodu a vždy riadne zavlažte – a to buď predtým, než semienka dáte do kelímku, alebo riadne potom, až zasypete semienka.
Aké ovocie si takto v tégliku môžem pestovať?
Medzi ovocie, ktoré vám v tégliku naozaj krásne vyklíčia, patrí napríklad jahody. Z jahody vyberte semienka, ktorá sa vám zvyčajne dostanú medzi zubami. Tie potom dajte do téglika s hlinou, prikryte trochou hliny a zavlažte. Dajte na okno, nech má rastlina nielen čerstvý vzduch, ale aj dobré svetlo.
Ďalším takým druhom ovocia je rozhodne citrón. Tomu stačí len pecka, ktorú naložíte do rovnako pripraveného téglika. U neho vám však prospeje to, že až kôstku zahrabať a zavlažíme, tak potom pretiahnite cez téglik alobal, do ktorého urobíte dierky. Až vám citrón vyrašia, potom alobal odstráňte.
Rovnaký fígeľ s alobalom vám pomôže aj pri pestovaní malín, ktoré sú veľmi obľúbeným červeným ovocím. Jednu malinu si pretrite v sitku, aby vám zostala v sitku len jadierkami, a tie potom zasaďte do téglika. Nezabudnite na fígeľ s alobalom.
Kedy rastliny zalievať?
Rastliny potom zalievajte často – hlavne, ak bude veľmi horúco. To si niekedy žiada i každodenné kropenia. Pôda pre ovocie musí byť vždy mokrá – nie je to ako u rady rastlín v domácnosti, ktoré vydržia chvíľu aj so suchšie pôdou.